A może by tak wybrać się na lekcję śpiewu?

A może by tak wybrać się na lekcję śpiewu?

Jeśli należysz do tych nielicznych szczęściarzy i możesz zarabiać na życie robiąc to, co kochasz czyli śpiewać na pewno jesteś zainteresowany rozwojem swojego warsztatu wokalnego. Doskonalenie techniki wokalnej bardzo ułatwia śpiewanie, choć mogłoby się wydawać, że jest ono potrzebne tylko profesjonalnym śpiewakom, którzy muszą śpiewać poprawnie technicznie by zaliczyć kolejny rok nauki. Pasjonaci i amatorzy często są zadowoleni ze swojego śpiewu i nie chcę już nic zmieniać ponieważ sprawia im on wiele radości, czyli robi dokładnie to czego oczekuje się od pasji. Takie podejście jest godne podziwu i naśladowania ponieważ wymuszony śpiew wypalonych muzycznie profesjonalistów jest przykry dla uszu słuchacza. Nie jest już nośnikiem emocji i często nic nie wyraża. Nie potrafi wytworzyć relacji między śpiewającym i odbiorcą bo śpiewający zredukowany jest w nim tylko do sprawnie działającego sprzętu muzycznego. Nie ma w tym śpiewu ani serca ani myśli. Co jednak wtedy, gdy muzyk jest prawdziwym artystą, kocha dzielić się swoimi emocjami, śpiewa całym sobą ale napotyka raz po raz na partie których nie może zaśpiewać? Męczy się wtedy strasznie i słyszy, że dźwięki które wytwarza są dalekie od tych, które chciałby zaprezentować? Chciałby przekazać tak wiele ale nie starcza mu na to głosu i choć nie wie co, to jednak wie, że coś jest nie tak?

Każdy pasjonata śpiewu natchnął się na pewno nie jeden raz na nuty, których nie potrafił ogarnąć mocnym, stabilnym i czystym głosem. To normalne ponieważ śpiew wymaga odpowiedniej praktyki. Nie jest on dla człowieka czynnością naturalną. Jest czynnością wyuczoną. Twój aktualny sposób śpiewania jest również wyuczonym zbiorem napięcia mięśni i pracą układu oddechowego. Ty robisz to tak, ktoś inny inaczej, a ci, których wszyscy podziwiają jeszcze w inny sposób, a mianowicie w ten najbardziej poprawny technicznie. Jest tak ponieważ technika śpiewu proponowana przez nauczycieli to sprawdzona metoda uzyskania jak najlepszych warunków do emitowania dźwięków jakie są możliwe dla gatunku ludzkiego. Dlaczego by więc z niej nie skorzystać i nie wziąć parę lekcji poprawnej techniki wokalnej u profesjonalisty?

Konsultacje wokalne mogą pomóc rozwiązać problemy związane z nieprawidłowymi nawykami podczas śpiewu. Do najczęstszych błędów, które z czasem utrwalają się należą:

  • śpiewanie na napiętej szyi, unoszenie barków czy brak stabilnej postawy ciała
  • krzykliwy czyli siłowy śpiew na napiętej krtani
  • śpiew przez “zaciśnięte zęby” czyli zbyt małe otwarcie ust co skutkuje złą artykulacją samogłosek.
  • śpiew na napiętej szczęce co zaburza pracę rezonatorów
  • tak zwane “nosowanie” czyli śpiewanie przez nos (nos jako główny rezonator)
  • nieprawidłowy oddech czyli śpiewanie bez wykorzystywania mięśni oddechowych, lub branie zbyt dużego oddechu
  • śpiewanie na rozwartych strunach głosowych lub na zwartych zbyt mocno
  • napinanie gardła zwłaszcza na wysokich tonach
  • brak jednolitości brzmienia czyli tak zwane różne umiejscowienie dźwięku. W poprawnym śpiewie głos na każdym tonie powinien być w tym samym miejscu

Wypadkową “techniki wokalnej” wymienionej wyżej jest śpiew chaotyczny, niechlujny, niestabilny. Masz wrażenie, że Twój taki jest? Nic straconego. Każdy piosenkarz i każda piosenkarka niegdyś na pewno mierzyła się z tym samym, a czasem nadal to robi… Nauka śpiewu to fascynująca przygoda, która pomoże ci wydobyć z twojego gardła twoje 100 procent!

Swoją karierę wokalisty możesz zacząć od wesel z Dj w duecie lub zespołem.