Dekoracje ślubne – kościół

Dekoracje ślubne – kościół

Coraz więcej par decyduje się na ślub konkordatowy, czyli zawarcie związku przed księdzem i jednocześnie na mocy uzyskania praw cywilnych. Oznacza to że ślub kościelny zastępuje uroczystość w urzędzie stanu cywilnego. Oprócz mniejszych kosztów sprawia to że dla wielu narzeczonych ceremonia kościelna musi być dopracowana w każdym szczególe, także pod względem dekoracji.

Uzyskanie zgody

Zanim zaczniecie myśleć nad dekoracjami kościoła i komu to zlecić musicie uzyskać zgodę proboszcza danej parafii, ewentualnie administratora zarządzającego kościołem. Może okazać się, że ksiądz od lat, funkcje dbania o wystrój świątyni zleca konkretnej osobie która całkowicie zajmuje się dekoracjami. Często dzieje się tak ze względu na zabytki zbyt cenne aby powierzyć to nieprofesjonalistom. W takich przypadkach proboszcz pośredniczy w rozmowach lub administrator przygotowuje wszystko sam, lecz zgodnie z ustaleniami i prośbami przyszłej pary młodej.

Dekoracje po stronie nowożeńców

Gdy już uda Wam się uzyskać zgodę, zapewne będzie ona obwarowana jakimiś wytycznymi. Kościoły i kapliczki są wyjątkowym miejscem, a co więcej w wielu z nich są cenne a nawet zabytkowe przedmioty. Wszystkie te informacje musicie przekazać dekoratorowi. Kto nim będzie zależy już tylko od Was.

Komu powierzyć dekorowanie

wedding planner – to specjalista od organizacji wesel. Jeżeli go zatrudniacie, to on zajmie się również tym. Jednak nawet gdy uroczystość macie zaplanowaną, można poprosić wedding plannera do przygotowania samego wystroju. Mało prawdopodobne że zajmie się tym osobiście, lecz posiada szereg kontaktów które uruchomi aby kościół był jak z Waszych marzeń, a jednocześnie nie kłócił się z wytycznymi od proboszcza.

firmy zajmujące się eventami – ślub to przecież wyjątkowy i uroczysty event. Marzycie o własnej solistce, skrzypku czy gołębiach przed kościołem to taka firma z pewnością temu podoła. Pamiętajcie że tego typu firmy mają również specjalizacje, zanim skontaktujecie się, upewnijcie że organizują przyjęcia weselne.

kwiaciarnia – z pewnością to dobry wybór jeśli uroczystość ma być skromna. Gdy oczekujecie dekoracji z kwiatów i ewentualnych drobnych wzbogaceń typu lampy czy świece warto zwrócić się bezpośrednio do kwiaciarni. Wiele z nich oferuje już dekorowanie nie tylko kościołów, bowiem posiadają wiele elementów wystroju. Takie rozwiązanie będzie z pewnością tańsze niż wybór firmy.

• samodzielne dekorowanie – to zadanie niezwykle trudne chociaż z pomocą przyjaciół bardzo realne. W takim wypadku sami musicie zadbać o kwiaty, tkaniny, lampiony itp. Kupno kwiatów trzeba odłożyć na ostatnią chwilę, ale pozostałe rzeczy warto rozłożyć w czasie. Niestety później sami będziecie musieli także usunąć dekoracje a później zastanowić się co zrobić z wyposażeniem które zakupiliście.