Jak usadzić gości weselnych

Jak usadzić gości weselnych

Bez względu na wielkość wesela jednym z dylematów jest jak usadzić gości weselnych. Praktycznie poza ślubami kameralnymi trzeba przyjąć jakąś taktykę i rozwiązanie które zadowoli zarówno gości jak i samych młodych.

Najbliższa rodzina

Niegdyś, kiedy to jeszcze wesela były imprezami do białych godzin porannych, a wśród weselników byli zarówno bliscy i dalecy krewni, sąsiedzi i znajomi, kierowano się zasadą – rodzina najbliżej. Z czasem priorytety się zmieniły. Obecnie nowożeńcy otaczają się ludźmi których najbardziej lubią. To oczywiste, przy nich czują się naturalnie i swobodnie, a przecież emocje nowożeńców są tego dnia najważniejsze. Co więcej, rodziców i rodzeństwo często mają na co dzień ale różnice wiekowe i poglądowe sprawiają że więź emocjonalna nie jest aż tak duża. Rodzice, owszem są ważni, dlatego siedzą tuż przy młodych, jednak nie zawsze jest tam rodzeństwo.

Miejsca w winietkami czy swobodny wybór

Kolejnym dylematem jest sposób posadzenia gości. Pomimo iż pomysł z winietkami jest dobry i coraz bardziej popularny to jednak wiele osób podchodzi do niego z dystansem. Wymaga on trochę więcej przygotowań a także znajomości aktualnych relacji. Posadzenie obok siebie osób które za sobą nie przepadają jest poważną gafą i może przyczynić się do popsucia atmosfery. Z drugiej strony, brak wytycznych co do miejsc wprowadza początkowy bałagan. Jeśli przyjęcie jest w dużym lokalu nie powinno być problemu z dostawieniem lub zabraniem nakrycia gdy okaże się że dwie osoby koniecznie są obok siebie siedzieć.

Pamiętajmy że to poniekąd impreza integracyjna. Wiele osób się nie zna i w zależności od charakteru mogą czuć się źle jeśli trafią pomiędzy obcych.

Długie stoły czy małe stoliki

Małe restauracje i lokale nie dają zbytniego wyboru. Tradycją jest ustawianie długiego stołu dla młodych, świadków i ewentualnie rodziców oraz kolejnego (lub kilku) długich stołów dla gości. To rozwiązanie jest bezpieczniejsze przy braku winietek i bardziej organizuje przestrzeń. Niestety utrudnia wyjście na salę. Domy weselne częściej są przygotowane na indywidualne podejście do klientów i oferują możliwość ustawienia małych stolików. Spełniają one swoje zadanie o ile są minimum 7-8 osobowe a o tym kto gdzie siądzie zdecydują młodzi. To doskonałe rozwiązanie jeśli weselnicy pochodzą z różnych środowisk, grup wiekowych, kultur itp. Tworzenie grupek pozwala na szybsze zrelaksowanie i większą otwartość nawet wobec nieznajomych. W przypadku rozsadzenia, dobrze rozplanować je już na etapie zaproszeń gdzie goście w momencie powiadomienia otrzymają plan sali wraz z informacją gdzie jest ich stolik.